Међународна вајарска ликовна колонија 2018.

Прва Међународна вајарска ликовна колонија је одржана почетком августа (од 01. до 12. августа 2018. године) у Жагубици, а заједно су је организовали Завичајни музеј Хомоља у Жагубици и Факултет ликовних уметности из Београда, а под покровитељством Општине Жагубица и Министарства културе и информисања.

На колонији је своје учешће узело 11 студената и 6 професора са укупно 5 факултета. Поред професора и студената са Факултета ликовних уметности из Београда, своје учешће су узели професори и студенти са Факултета примењених уметности из Београда, затим са факултета из Новог Сада, Академије ликовних умјетности из Требиња (Универзитет у Источном Сарајеву, Босна и Херцеговина – Република Српска) и Национална Художествена академија из Софије (Бугарска). На колонији је био присутн и светски познат и признат вајар, академик Светомир Арсић Басара, велики пријатељ и почасни грађанин Општине Жагубица. Такође, на колонији су своје учешће узели и локални уметници и вајари. Завичајни музеј Хомоља у Жагубици је за све учеснике обезбедио превоз од Београда до Жагубице и назад, а смештај и храна за све дане трајања колоније финансирани су од средстава добијених преко пројекта од Министарства културе и информисања. Такође је био обезбеђен и материјал за рад (дрво), као и поједини алати за обраду. За све учеснике је био обезбеђен обилазак природних и културно-историјских знаменитости у Општини Жагубица.