Антика фест - Знања и вештине прављења и свирања традиционалних музичких дувачких инструмената

Идеја Антика феста јесте да повеже богато културно наслеђе Источне Србије са савременим извођачким праксама.

Радионице и програми Студио Антика ће омогућити да се из Тамног вилајета изнесу знања и вештине које су готово заборављене. На тај начин чувамо драгоцену баштину за будућност.

Током Антика феста у Завичајном музеју Хомоља отворена је изложба под називом Знање и вештине прављења и свирања традиционалних музичких дувачких инструмената коју је отворио редитељ и оснивач Антика феста Небојша Брадић. Другог дана манифестације одржана је промоција књиге Нематеријално наслеђе из антрополошке перспективе ауторке Јелене Ћуковић на којој су говорили Милош Матић из Етнографског музеја и Данијела Филиповић из Центра за нематеријално културно наслеђе. Одржана је и радионица знања у изради свирала чији је модератор била Сузана Антић из Народног музеја у Зајечару. Чувари нематеријалног културног наслеђа кроз неговање свирања на традиционалним музичким инструментима, Удружење фрулаша из Осанице узело је учешће на Антика фесту. Ирена Марић свира на дудуку и фрули, Бора Николић на окарини и фрули, а Јанко Марић на рикалу. Као један од најзанимљивијих инструмената ове врсте, карактеристичан за подручје североисточне Србије, издваја се рикало који је служио чобанима за дозивање и давање сигнала.