Otvorene tri izložbe u okviru 11. Međunarodne lokovne kolonije

U motelu „Vrelo” u Žagubici održava se 11. Međunarodna likovna kolonija „Homolje - ART 2016”. Ovaj tradicionalni umetnički događaj traje od 22. do 28. maja, a okupio je brojne slikare koji će razmeniti iskustva i iskazati svoj talenat.

U okviru kolonije, otvorene su tri izložbe.

Prva izložba otvorena je u ateljeu motela „Vrelo” i to je izložba radova prošlogodišnjeg saziva u kojem je učestvovao veliki broj akademskih slikara iz Srbije i šire.

U galeriji Udruženja likovnih umetnika u centru Žagubice, otvorena je izložba slika autora Milenka Bujiše i Nikole Brankovića. Izložbu je svečano otvorila Marija Aleksić, organizator i učesnik 11. Međunarodne lokovne kolonije.

„Mi smo praktično na izvoru Mlave i trebalo bi da ostanete duže da biste je doživeli, naslikali... Prošle godine sam po prvi put ovde bio, ove godine sam potvrdio to. Priroda, ljudi koji još imaju dušu su upravo tu, a mi to i tražimo i ja sam prezadovoljan. Ono što smo, takođe, zapazili je isto tako da su ovde fini i lepi ljudi, naročito dame, a mi tu i nalazimo inspiraciju. Ja se nadam da ćemo mi to nešto i zabeležiti u našim ateljeima kada dođemo kući”, istakao je slikar Milenko Bujiša.

U okviru likovne kolonije, u holu Doma kulture otvorena je i izložba grafika malog formata, autora Rodoljuba Karanovića, koju je svečano otvorio direktor Kulturno- prosvetnog centra „Jovan Šerbanović” Žagubica, Dragan Zarić.

„Grafika je prvo postala kao način da se slike ubace u knjige. Prema tome, prvobitno je bila grafika malog formata, ali je brzo zaboravljena i prešlo se na galerijske formate, čak sada i na vrlo velike formate – 2 sa 2 metra i veće. Mali fomat je bio zapostavljen i onda se pre nekih dvadesetak godina pojavila jedna izložba malog formata, namerno i bezobrazno... učestvovao sam u njenoj postavci... I onda je počelo da se kotrlja. Ljudi su počeli da se pojavljuju. Svi su radili mali format, ali niko ga nije izlagao. Sada već ima stalnih postavki malog formata, jednom do dva puta godišnje. U Beogradu postoji takozvani „Veliki pečat” (Nagrada godišnja), ali je napravljen i „Mali pečat” i to je pečat za mali format (nagrada za mali format). Zašto? Pa, mali format može da bude ljudima bliži. On je nekako sitniji, miniciozan, sagledljiv jednim pogledom i čoveku pruža jedan doživljaj intime, bez obzira na to koliko je u suštini i velika grafika koja je predstavljena na tom malom formatu. Mnogi kažu „mala grafika”. Nema male grafike, kao što nema ni malog slikarstava. Sve je to veliko koliko je i uspešno, a format govori nešto drugo”, rekao je slikar Rodoljub Karanović.

Ljubitelji likovne umetnosti moći će da pogledaju izložbe do petka, kada se očekuje i zatvaranje ovogodišnje likovne kolonije.