Kultura lova - donso u tradiciji Bamana

Zavičajni muzej Homolja i ove godine učestvuje u manifestaciji Muzeji za 10 koja okuplja najeminentnije ustanove kulture u našoj zemlji.
Imamo čast da ugostimo izložbu Muzeja afričke umetnosti iz Beograda i da ostvarimo za nas značajnu saradnju sa ovom ustanovom.

U četvrtak 13. 05. 2021. započeli smo program manifestacije otvoranjem izložbe Kultura lova - donso u tradiciji Bamana.
Izložba predstavlja organizaciju, etiku, verovanja i poseban status lovaca u društvu na osnovu izbora predmeta koje su sakupili dr Zdravko Pečar i Veda Zagorac u Maliju i drugim zemljama zapadne Afrike 1960-ih i 70-ih godina.
Donso je tradicionalni naziv za lovca u kulturi bamanskog naroda.
Na izložbi su prikazani primerci bogolan tkanine, kao i muzički instrument kora, zatim lovački odevni predmeti i lovačka oprema, i oružje. Poseban deo izložbe čine lovački trofeji Zdravka Pečara.
Zdravko Pečar je bio ambasador SFR Jugoslavije u Maliju od 1967. do 1971. godine, a zbog izuzetne ljubavi prema lovu postigao je nešto fascinantno, a to je zvanje donsoa koje je dobio od bamanskih lovaca u Maliju.
Izložbu možete posetiti u narednih mesec dana. Dobrodošli u Zavičajni muzej Homolja.