„Музеји за 10” - „Култура лова - донсо у традицији Бамана”

Завичајни музеј Хомоља и ове године учествује у манифестацији „Музеји за 10” која окупља најеминентније установе културе у нашој земљи. Имамо част да угостимо изложбу Музеја афричке уметности из Београда и да остваримо, за нас, значајну сарадњу са овом установом.

У четвртак 13. 5. 2021, започели смо програм манифестације отворањем изложбе „Култура лова - донсо у традицији Бамана”.

Изложба представља организацију, етику, веровања и посебан статус ловаца у друштву на основу избора предмета које су сакупили др Здравко Печар и Веда Загорац у Малију и другим земљама западне Африке, 1960-их и 1970-их година.

Донсо је традиционални назив за ловца у култури баманског народа.

На изложби су приказани примерци боголан тканине, као и музички инструмент кора, затим ловачки одевни предмети и ловачка опрема, и оружје. Посебан део изложбе чине ловачки трофеји Здравка Печара.

Здравко Печар је био амбасадор СФР Југославије у Малију од 1967. до 1971. године, а због изузетне љубави према лову постигао је нешто фасцинантно, а то је звање донсоа које је добио од баманских ловаца у Малију.

Изложбу можете посетити у наредних месец дана. Добродошли у Завичајни музеј Хомоља.