Одрастање, лично и друштвено сазревање кроз различите периоде детињства, младости и старости неминован су процес у свакој од појединачних људских заједница, култура или цивилизација- од прапочетака до данас. Међутим, досадашња музејска теорија и пракса недовољно су осветлиле феномен детињства и одрастања у својству функционисања друштвеног живота, као и новог тумачења улоге детета у породици у његовом свакодневном животу. Причу о детињству и дечјим играчкама реализовали су, према концепту Сузане Антић, музејски стручњаци различитих профила (археолози, историчари уметности и етнолози), полазећи притом од свог угла посматрања, а стигавши на крају до заједничке изложбе Мила моја-дечје играчке од праисторије до данас.